مجله

میکا چیست؟

بلاگ, مقالات

از ویژگی بارز و مهم میکا که دارای مقاومت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی است.

میکا این ماده معدنی که جزو عناصر سنگهاي آذرين مي باشد. ترکيب اين کانی عبارت از مجموعه ای از سيليکات آبدار آلومينيوم همراه با يکي از فلزات قليايي يعني پتاسيم يا سديم است که با مقاديري منيزيم و آهن و گاهي کلسيم همراه است . ميکا داراي اقسام زيادي است و معروفترين آنها عبارتند از ميکاي سفيد يا موسکويت ، ميکاي سياه يا بيوتيت ، ميکاي سبز يا کلوريت ، ميکاي قهوه اي يا فلوگوپيت و ميکاي خاکستري يا مارگاريت.

میکا فواید میکا بسیار زیاد است. میکا یک ماده معدنی طبیعی است و در بیش از ۳۰ نوع مختلف وجود دارد ، اما دو عضو متداول این خانواده معدنی عبارتند:از موسکویت (میکا سفید) و فلوگوپیت (میکا سبز)

میکا موسکوویت و میکا فلوگوپيت چیست ؟

مسکوویت
شرکت آسیا سیلیس

دو نوع از میکا که کاربرد گسترده ای دارند موسوم به میکا سفید یا موسکوویت و میکای فلوگوپیت می باشند. استقامت ولتاژی میکا سفید نسبت به نوع فلوگوپیت بیشتر است. در موتور های برق و ژنراتورها استفاده گسترده ای از میکا موسکوویت می شود. میکا موسکوویت را در بازار با نام میکای هندی نیز می شناسند. کاربرد فلوگوپیت در ساخت سرامیک سازی ، لوازم عایق الکتریکی ، سنگ نسوز ، کاغذ نسوز ، طلق و لاستیک سازی استفاده می شود.

میکا ازکجا می آید؟

میکا به طور کلی به کانی های آلومینیوم سیلیکاتی گفته می شود. میکا از سنگ های آدرین درونی محسوب می شود که دارای ظاهر فلس مانند و ورقه ای در طبیعت با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوت می باشد.ساختارکریستالی منحصر به فرد میکا منجر به ورقه شدن این ماده معدنی به لایه های بسیار نازک شفاف.

 

کاربرد های میکا:

  • در صنعت خودرو سازی استفاده از این ماده بسیار رواج دارد. در لنت های ترمز و کلاچ ها از این ماده معدنی استفاده می شود. واشر های حرارتی، عایق باتری اتومبیل از دیگر کاربردهای میکا دربخش خودرو سازی است.
  • میکا در صنایع ریخته گری و فولاد ، به عنوان روکش در ریخته گری تولید آهن و آلومینیوم استفاده می شود
  • از دیگر کاربردهای میکا می توان به استفاده از آن در صنایع هوا فضا و مصارف نظامی اشاره کرد. به دلیل سبک بودن و با دوام بودن محصولات ساخته شده با میکا می تواند به عنوان یک عایق حرارتی در بخش های مختلف این صنایع استفاده شود
  • میکا در بخش خانگی اشاره کرد برای مثال در توستر ، مایکوویو ، سشوار، بخاری و دیگر وسایل برقی و… به وفور از قطعاتی که با میکا ساخته می شوند استفاده می شود.
  • استفاده از میکا در تولید خمیر دندان و مواد آرایشی به سبب براقیت و درخشان بودن آن نیز رواج دارد

انواع میکا های موجود در بازار:

انواع میکا که در بازار موجود است شامل رول میکا، ورق میکا ، نوار میکا و صفحه میکا می باشند.

شرکت آسیا سیلیس

 

پاسخ دهید